Pôžičky na mieru

Žena so založenými rukamiNie každý, kto si chce vybaviť návratnú finančnú pomoc pozná svoje možnosti. Možno o ňu žiadajú vždy len jedného poskytovateľa, ktorý vôbec nie je výhodný, ale keďže sa im nechce hľadať, neriešia to. Nie každý dokonca tuší, že pôžičky majú tri podtypy určené na základe sumy, ktorú poskytujú a dobe, za ktorú zvyknú byť doručené. My vám v tomto príspevku povieme všetko, čo by ste mali ohľadom tohto produktu vedieť a na základe čoho sa pri výbere rozhodovať. Nie vždy totiž platí, že najlepší úrok predstavuje tú najlacnejšiu možnosť. Širokú paletu pôžičiek si viete nájsť online, kde si okrem iného môžete urobiť aj porovnanie aktuálnych možností.

Na trhu je mnoho spoločností

Ak patríte k tej kategórií, o ktorej sme sa zmienili vyššie, že využívate ponuky len od jednej spoločnosti a inú si nevšímate, robíte veľkú chybu. Vernosť je určite fajn, ale keď si predstavíte, že niekedy môžete ušetriť aj desaťtisíce eur len za to, že si pôžičky vyberiete v inej spoločnosti ako doteraz, nie je to príjemné zistenie. Na druhej strane samozrejme príjemným je. U nás v súčasnosti existujú desiatky spoločností, ktorých ponuky sa viac menej líšia. Pochopiteľne, nebudeme opisovať každú a jednu zvlášť, ale predstavíme si ich všeobecne, a to na základe ich kategorizácie.

Pôžičky rozdeľujeme na bankové a nebankové, čo vyplýva zo spoločností, ktoré ich poskytujú. Známym faktom je, že ľahšie sa k akejkoľvek sume dopracujete prostredníctvom nebankoviek, nakoľko banky skúmajú všetko dopodrobna aj keby ste žiadali o niekoľko stoviek eur. Viac o jednotlivých podmienkach vám povieme pri konkrétnych produktoch. Zmieňme si ale niektorých poskytovateľov, aby sme dosvedčili naše tvrdenie vyššie. Nebankové pôžičky vám poskytnú napr. Pôžičkomat, Quatro, Home Credit, Minipôžička, Ferratum atď. Spomedzi bánk si uveďme napr. VÚB, Tatrabanka, Slovenská sporiteľňa, mBank, Fio banka, Primabanka, Reiffeisen, ČSOB atď. Takže vyberať máte skutočne z čoho.

Čo je pri výbere dôležitejšie ako úrok?

Väčšina žiadateľov o pôžičky si myslí, že to, na základe čoho sa treba rozhodovať je úrok. Hlavne pri vyšších sumách, ktoré presahujú 1 000 eur je dôležitejším faktorom RPMN. Ten udáva vaše reálne ročné náklady na daný požičanú sumu. Pôžičky si totiž nekladú ako jediný poplatok len úrok, ale počas roka alebo aj hneď na začiatku platíte aj iné poplatky s nimi spojené. Tie si každá spoločnosť určuje ináč. Pri vysokých sumách to môže zapríčiniť celkový rozdiel až v desiatkach tisícoch eur! Preto, keď sa rozhodujete, o ktorý produkt požiadať, zvažujte to na základe čísla RPMN, nie úroku.

Ako rýchlo potrebujete peniaze?

Luxusné autoPodľa toho, či peniaze potrebujete okamžite alebo v širšom časovom rozpätí, vám sú k dispozícii tri základné druhy pôžičky. Okrem rýchlosti dodania sa líšia aj v dobe splatnosti, v požičiavanej sume, ale aj v tom, kto ich ponúka. Rovnako dôležitý je aj spôsob, akým môžete o jednotlivé produkty požiadať. Predstavme si v stručnosti tieto tri typy návratnej finančnej pomoci.

Pôžičky ihneď do 10 minút vám vedia skoro okamžite sprostredkovať až 500 eur. Doba ich doručenia býva maximálne 24 hodín, pričom ich splatnosť neprekračuje 30 dní. Iba ak v prípade predĺženia doby splatnosti. Poskytujú ju jedine nebankové spoločnosti, no za veľmi výhodných podmienok, takže šancu na získanie majú skoro všetci. V rámci nich sú dostupné pôžičky bez registra, bez dokladovania príjmu bez ručenia, pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pre ženy na materskej, pre študentov atď.

Rýchle pôžičky so žiadosťami o sumy do 5 000 eur vám peniaze vedia poskytnúť do 7 dní, no už majú náročnejšie podmienky na získanie. Bez registra a bez dokladovania príjmu to asi nepôjde, aj keď v prípade nebankových spoločností to nie je vylúčené. O takéto sumy môžete požiadať už aj banky, pričom doba splatnosti býva aj niekoľko rokov.

Klasické dlhodobé pôžičky sú hlavnými finančnými produktmi v bankových spoločnostiach, ktoré ich vedia zostaviť čo najvýhodnejšie. To znamená s výhodnými úrokmi, ktoré sa v niektorých bankách pohybujú pod 2%, zatiaľ čo v nebankovke prekračujú 10%. Záväzok však môže trvať aj 30 rokov kvôli sume, ktorú si je možné požičať. Môže ísť aj o státisíce eur. Podmienky na ich získanie sú však najnáročnejšie a počítať treba aj so založením nehnuteľnosti prípadne ručením iného druhu. Vybavovanie vrátane prijatia peňazí na účet trvá väčšinou do 14 dní.

Nápomocné a bezplatné online porovnanie

Výhodou súčasnosti je, že všetko napreduje. Namiesto toho, aby ste sa dnes vybrali do 10 rozdielnych spoločností za účelom zistenia tej najvýhodnejšej a najlepšej ponuky, stačí vám jedna stránka. Tie najlepšie a najlacnejšie pôžičky si viete zistiť aj sami z domu pomocou kalkulačky online, ktorá vám urobí bezplatné porovnanie aktuálnych ponúk. Jedine vďaka prieskumu si môžete byť na 100% istý, že ste urobili všetko, aby ste čo najviac ušetrili.

Spoliehať sa na to, že ponuka v prvej banke, ktorú navštívite, je bezkonkurenčne najlepšia, je nezodpovedné. Hlavne ak máte rodinu. Rozdiely v jednotlivých podmienkach a cenách pôžičiek sú tak veľké, že môžu presahovať aj desaťtisíce eur. Kalkulačka na porovnanie vám zobrazí presné hodnoty mesačnej splátky, úrokovej sadzby, RPMN, LTV, výslednú splatenú sumu či výslednú preplatenú sumu. Tie čísla by vám mali povedať aj v jednotlivých bankách, no bez vašej výzvy sa tomu radšej vyhýbajú. Pôžičky dnes už nemusia byť nevýhodné, ak viete, kde nájsť to najlepšie a najvýhodnejšie pre vás, o čom vás presvedčí ja tento článok.

Na záver by sme len uviedli, že už dávno neplatí, že všetky nebankové spoločnosti sú nedôveryhodné. Aj tie totiž dostávajú licenciu od Národnej banky Slovenska. Kto nespĺňa tvrdé kritériá, ten ju nedostane. Preto si zoznam dôveryhodných spoločností, ktoré sprostredkúvajú pôžičky legálne, môžete pozrieť aj na stránke NBS.