Slovenských domácnosti, ktoré sa pri napĺňaní svojho rodinného rozpočtu spoliehajú na rôzne pôžičky a spotrebiteľské úvery je čoraz viac. Samozrejme je rozdiel, či sa rozhodnete požičať si pár stoviek na opravu práčky alebo už niekoľko tisíc na kúpu resp. rekonštrukciu bytu. V každom prípade, pri veľkej aj malej pôžičke, vždy je dôležite dôkladne si premyslieť nielen použitie peňazí, ale hlavne možnosti ich splatenia. Zo štatistky ministerstva financií jasne vyplýva trend nezdravého zadlžovania slovenských spotrebiteľov. Problémom býva hlavne nevhodné použitie pôžičky. Úver by v žiadnom prípade nemal slúžiť len na nákup vianočných darčekov, či rezerváciu letnej dovolenky. Doba splácania pôžičky by sa mala vyrovnať životnosti vecí, na ktoré boli peniaze využité. Pri týždňovej letnej dovolenke je evidentné, že dlžník ju bude splácať ešte niekoľko mesiacov. Takéto krátkodobé potreby by sa mali financovať z usporených a nie požičaných peňazí.
Pôžička priemerného Slováka je 5215 eur
Najčastejším dôvodom žiadosti o spotrebný úver býva rekonštrukcia bývania, kúpa automobilu a investícia do domácich spotrebičov. Na zlepšenie bývania používa peniaze tretina Slovákov (33%), nákup auta je hneď za tým (27%) a výmenu spotrebičov vďaka pôžičke robí každý piaty Slovák (20%). Podľa údajov ČSOB priemerná suma spotrebného úveru je 5215 eur s mesačnou splátkou 112 €. Ako vidíme nie sú to vôbec zanedbateľné čísla. Aj malá pôžička môže dlžníkovi priniesť veľké problémy. Každý dlh predstavuje riziko, nakoľko aj naoko výhodné podmienky nebankových spoločností majú svoj háčik. A pokiaľ si dlžník neustriehne svoje výdavky, môže sa mu nahromadiť viacero menších pôžičiek, ktoré musí splatiť. Celkový výška splátky môže poriadne zaťažiť rodinný rozpočet a nastáva problém, kedy si na splatenie viacerých pôžičiek vezme dlžník úver vo vysokej finančnej hodnote. Splácanie veľkého spotrebného úveru je dlhodobým problémom, ktorý môže skomplikovať prípadná strata zamestnania alebo zdravotné ťažkosti dlžníka. Najčastejšou príčinou zadlžovania je strata zamestnania, čo sa nedá nikomu vyčítať. Avšak hneď druhým dôvodom je neuvážene rozhadzovanie financií. Impulzívne konanie vo finančnej oblasti vám môže veľmi skomplikovať životnú situáciu. Prinášame vám niekoľko rád, vďaka ktorým pre vás už nebudú pôžičky viac strašiakom.
- Zvážte možnosti splácania pôžičky
V súčasnej situácii na finančnom trhu nie je vôbec žiadny problém požičať si peniaze. Hneď na začiatku nemajte veľké oči a požiadajte len o takú sumu, ktorú nevyhnutne potrebujete na vyriešenie vzniknutej situácie. Síce je fajn disponovať väčším množstvom financií, ale majte sa na pozore pred neuváženým rozhadzovaním peňazí. Výška mesačnej splátky by v žiadnom prípade nemala presahovať váš rodinný rozpočet. Pokiaľ budete hľadať jej ideálnu výšku, postupujte nasledovne. Spočítajte si všetky príjmy v rodine, od nich si odrátajte bežné každomesačné výdavky za nájom, energie, jedlo, iné splátky, atď. Suma, ktorá vám ostane ako zvyšok by mala stanoviť výšku mesačnej splátky. Ak sa vám ešte niečo zvýši, je to len plus pre vás, aby ste mali istú finančnú rezervu v prípade neočakávaných výdavkov.
- Poskytovateľa úveru si vyberte dôkladne
Dnes vám pôžičku dokážu poskytnúť už ozaj na každom rohu. Len v segmente bankových poskytovateľov hovoríme o vyše dvoch desiatkach spoločností. Z tých najznámejších môžeme spomenúť VUB, ČSOB, ZUNO, Slovenskú sporiteľňu, či Tatra Banku. Na poli nebankových poskytovateľov je ešte viac hráčov, za všetkých môžeme vybrať Cetelem, Home Credit, Ferratum, Creditone, či Quatro. Pri nebankových spoločnostiach sa však nenechajte zlákať príliš výhodnými sloganmi. V prvom rade si zistite, či daná spoločnosť disponuje licenciou na poskytovanie úverov od NBS. V súčasnosti má túto licenciu 23 finančných spoločností. Ďalším spôsobom overenia sú pozitívne referencie od jej klientov. Nespoliehajte sa však len na anonymné internetové názory na rôznych diskusných fórach a radšej sa na daného poskytovateľa povypytujte známych vo vašom okolí.
- Porovnávajte pôžičky
Okrem poskytovateľa sa sústreďte aj na parametre pôžičky. Overte si výšku RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), t.j. celkovú sumu všetkých výdavkov spojených s poskytnutým úverom. Čím je toto percento nižšie, tým by mal byť úver výhodnejší. V prípade porovnávania rozličných ponúk sa vždy pozerajte na tento údaj, ktorý musia finančné spoločnosti uvádzať povinne zo zákona. Okrem toho si overte aj výšku úroku, výšku mesačnej splátky a prípadne poplatky, či sankcie pri nedodržaní zmluvných podmienok. Pre jednoduchšie porovnanie viacerých možností na webe nájdete nebankové pôžičky. Tu nájdete aj úverovú kalkulačku, ktorá je užitočným nástrojom pri porovnávaní pôžičiek. Nedajte sa odradiť negatívnou reklamou, ktorú majú vo všeobecnosti nebankovky. Pokiaľ si dôkladne preveríte poskytovateľa a poskytovanú pôžičku, nemalo by vás počas splácania čakať žiadne negatívne prekvapenie.
- Pýtajte sa ešte pred podpisom zmluvy
Nevedomosť nielen neospravedlňuje, ale pri podpise nevýhodnej úverovej zmluvy aj veľmi citeľne poznačí váš rodinný rozpočet. Najneskôr pred podpisom zmluvy sa pýtajte na všetky nejasnosti, ktoré máte v súvislosti s poskytovanou pôžičkou. Nedajte sa odbiť rečami, že sa to dozviete neskôr. Podpis zmluvy je záväzný akt, ktorý vás núti dodržať všetky povinnosti v nej uvedené. Po jej podpise už nebude miesto na výhovorky, že ste si neprečítali všetko a že ste o nejakej podmienke nevedeli. Pri čítaní sa sústreďte na základné parametre (veriteľ, dlžník, výška úroku, RPMN, výška mesačnej splátky, doba splatnosti, celková výška úveru), okrem nich si dôkladne pozrite aj poplatky a sankcie pri omeškaní splácania. Špeciálnu pozornosť venujte aj častiam zmluvy, kde by bol text písaný menším písmom. I keď podľa zákona by sa v úverových zmluvách už takéto časti vyskytovať nemali.
- Snažte sa splátky uhrádzať včas
Už sme hovorili o tom, že výška splátky by nemala prekročiť limit vášho rodinného rozpočtu. Preto sa snažte pri plánovaní výdavkov myslieť hlavné na tie záväzky, ktoré musíte uhradiť za každých okolností. Okrem pravidelnej platby za nájom a energie, by medzi tieto položky mala patriť aj mesačná splátka pôžičky.
- V prípade problémov komunikujte
Samozrejme aj pri najlepšom plánovaní nedokáže človek odhadnúť všetky okolnosti a niekedy môže nastať situácia, keď nedokáže splatiť svoj záväzok voči veriteľovi. Vtedy je úplne najhorším riešením hrať mŕtveho chrobáka a zatvoriť pred problémom oči. Z jednej nezaplatenej splátky to priviedlo už nejedného dlžníka na pokraj bankrotu. Ak nastane akýkoľvek problém s úhradou splátky, hneď kontaktujte poskytovateľa pôžičky a dohodnite sa na bližších podmienkach splatenia dlhu v splátkach prispôsobených vašim finančným možnostiam. Pokiaľ veriteľ uvidí z vašej strany snahu o čestné uhradenie dlhu, bude ústretovejšie pristupovať k vašim požiadavkám o úpravu splátkového kalendára. Jeho prvoradým záujmom je dostať svoje peniaze naspäť a nie to, aby vás zbytočne dostal do väčších dlhov.
Problém s nevýhodnou finančnou situáciu sa dá vyriešiť viacerými spôsobmi. Žiadosť o úver je jedna z nich, predtým si však dôkladne premyslite všetky riziká, ktoré so sebou splácanie dlhu prináša.