Latest Posts

Kde rýchlo uzatvoriť PZP?

Športové autoTémou dnešného príspevku bude jedna z povinností, ktorú stanovuje štát. Z nadpisu ste mohli usúdiť, že pôjde o povinné zmluvné poistenie, ktoré sa skutočne neoplatí podceňovať. Mohlo by vás to stáť nielen státisíce eur, ale aj zhabanie vozidla. Ak ste si práve kúpili vaše vozidlo, prípadne vám platnosť bielej karty skončila, rýchlo uzatvoriť PZP môžete aj tu. Po kliknutí na označený výraz budete presmerovaný na stránku, ktorá vám vie ušetriť nielen stovky eur, ale aj hodiny času. Do 15 minút už v ruku môžete držať platnú bielu kartu, vďaka ktorej vás nebude možné pokutovať. Predstavme si toto zabezpečenie a spôsob požiadania bližšie.

Povinnosť pre každého majiteľa vozidla

Nie každý si uvedomuje dôležitosť PZP, ktoré chráni nielen tých, ktorým škodu spôsobíte, ale aj vás. Hlavne pred finančnou stratou vzniknutou tým, že poškodených musíte odškodniť. To, že pôjde o zákonnú povinnosť stanovil, ako ináč, náš štát. Obviňovanie typu, že ide opäť o zderstvo občanov tento krát nie je na mieste. Ide o to chrániť ich práva, aj keď je pravda, že čo to „kápne“ aj do štátnej pokladnice. Tento zákon sa snaží zabrániť tomu, aby vinníci z miesta nehody alebo z miesta spôsobenia škodovej udalosti ušli.

Pud sebazáchovy, preľaknutie a následný útek by mal byť prevalcovaný pocitom zodpovednosti. Ani vám by sa predsa nepáčilo, kebyže vám niekto poškodí vaše vozidlo a ujde. Vďaka zmluve o PZP totiž chyby vinníka poškodenému platí jeho poisťovňa. Dôležité v tomto prípade je teda sa s poškodeným dohodnúť a nie z miesta nehody utiecť. Následne sa spíše zápisnica o vzniknutej udalosti, ktorú vinník odnesie alebo odošle do jeho poisťovne. Udalosť je potrebné zdokumentovať aj fotograficky.

Napriek tomu, že PZP sa predstavuje ako pomoc len pre tých, ktorých poškodíte, nemusí to byť celkom tak. Keď sa na to pozriete z druhej strany chránený ste aj vy. Ak niekto poškodí vaše vozidlo, takisto vám to jeho poisťovňa preplatí. Podmienkou teda je, aby mali obaja prípadne viacerí účastníci udalosti platné PZP. Okrem toho, ak ste vinníkom vy, vďaka tomuto zabezpečeniu nemusíte vami spôsobené škody platiť z vlastného vrecka. Postará sa o to vaša poisťovňa, ak spôsobené škody neboli úmyselné.

Najrýchlejšie ho uzatvoríte online

Pokiaľ vám skutočne „horí pod zadkom“ a svoje auto potrebujete využiť už nasledujúci deň, najrýchlejšie, ako sa k PZP dostanete, je uzatvoriť si ho online. Zabudnite na zdĺhavé porovnávania v pobočkách spoločností. Odteraz zistíte všetko z domu, o hociktorej hodine. Tá najlepšia cena vám bude zobrazená do niekoľkých sekúnd a to po vypísaní jedného formulára.

Formulár na rýchle porovnanie PZP online od vás bude požadovať údaje z technického preukazu vozidla a z vášho vodičského preukazu. Nepožaduje žiadne osobné údaje, akými sú napr. meno, priezvisko, adresa atď. Ide o nezáväzné a bezplatné zistenie vašich možností, takže také údaje by sa v serióznom porovnávači vyskytovať nemali. Pokiaľ ste všetko vypísali a odoslali, do pár sekúnd môžete na obrazovke pozorovať vaše ponuky.

Ako sa sami môžete presvedčiť do 10-15 minút od otvorenia stránky už môžete mať na obrazovke zobrazené výsledky. Veľmi vás poteší správa, že jednotlivé ponuky budú mať zobrazené aj ich cenové ročné poistné. Vďaka tomu nie ste obmedzený len na to, čo je vám dostupné najrýchlejšie, ale v ponuke už máte aj to najlacnejšie, najvýhodnejšie či najlepšie PZP. To, že súčasné ponuky sú skutočne široké dokazuje aj existencia mnohých poisťovacích spoločností nielen na trhu, ale aj v porovnávacom virtuálnom nástroji.

Porovnaním to nekončí

Písanie cenyRýchlo uzatvoriť PZP určite neznamená len to, aby ste si urobili porovnanie s najlacnejšími možnosťami. Nástroj na hore odporúčanej stránke je špeciálny v tom, že z neho môžete priamo o nejakú ponuku z výsledkov požiadať. Nikto vás nebude ovplyvňovať, ktorá ponuka je najlepšia, sami vašim vlastným uvažovaním na to prídete. A to je zároveň aj výhoda online porovnania. Ponuky si pozeráte tak dlho ako chcete, nikto vás nenáhli. Vidíte aj to, že sa môžu líšiť až v stovkách eur.

Ak ste si už nejaké PZP z výsledkov rýchleho online porovnania vybrali, požiadate oňho tak, že si na vami vybranú ponuku kliknete. V tomto kroku už bude potrebné doplniť osobnejšie údaje. Na mail vám bude do niekoľkých minút odoslaný návrh a podmienky zmluvy, dočasná biela karta a údaje na zaplatenie. Kartu si nezabudnite vytlačiť, aby ste mohli vaše vozidlo nasledujúci deň právoplatne používať. Ináč by ste si za to mohli pekne priplatiť. Poistné zaplaťte čím skôr, aby vám poisťovňa vedela originál zaslať skôr, ako vám skončí platnosť dočasnej bielej karty. Okrem toho vám odošlú aj zelenú kartu, ktorá je nutná na cestovanie za hranicami Slovenska.

Za jeho nerešpektovanie sa platí

Je jedno či si PZP uzatvoríte v predstihu, alebo rýchlo na poslednú chvíľu. Dôležité je sa vedieť pred policajnými zložkami preukázať platnou bielou kartou, v prípade zahraničných zelenou kartou. Sankcie za nepreukázanie sa platným dokladom sú pomerne vysoké. Na Slovensku sa môžu vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Obvodný úrad je však v tejto veci striktnejší. Za jazdu s neplatným PZP si účtuje nemennú čiastku 3 330 eur, a to aj 2 roky po tom, čo ste tento priestupok spáchali. Zahraničné zložky však môžu byť radikálnejší. Bez platného zabezpečenia vám môžu zabaviť celé vozidlo.

Hore uvedenými čiastkami sa vaše potenciálne nepríjemné situácie nemusia skončiť. Ak by ste spôsobili dopravnú nehodu bez platného PZP, všetky škody hradíte z vlastných prostriedkov. A že nemusí ísť o nízke čiastky dokazuje aj zákonom stanovená výška poistného krytie u všetkých poisťovní. V prípade ujmy na zdraví môže pokryť až do 5 miliónov eur a pri materiálnej ujme až do 1 milióna eur. Len si predstavte, kde by ste takéto sumy hľadali.

V článku ste sa dozvedeli ako je možné si rýchlo zaobstarať PZP a to isté skúma aj tento príspevok. Nezabudnite však, že táto povinnosť sa nevzťahuje len na auto osobného charakteru, ale aj na motocykle či prívesné vozíky. V skratke na všetky motorové a nemotorové vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz. Bližšie znenie sa dozviete v zákone o povinnom zmluvnom poistení.

Pôžičky na mieru

Žena so založenými rukamiNie každý, kto si chce vybaviť návratnú finančnú pomoc pozná svoje možnosti. Možno o ňu žiadajú vždy len jedného poskytovateľa, ktorý vôbec nie je výhodný, ale keďže sa im nechce hľadať, neriešia to. Nie každý dokonca tuší, že pôžičky majú tri podtypy určené na základe sumy, ktorú poskytujú a dobe, za ktorú zvyknú byť doručené. My vám v tomto príspevku povieme všetko, čo by ste mali ohľadom tohto produktu vedieť a na základe čoho sa pri výbere rozhodovať. Nie vždy totiž platí, že najlepší úrok predstavuje tú najlacnejšiu možnosť. Širokú paletu pôžičiek si viete nájsť online, kde si okrem iného môžete urobiť aj porovnanie aktuálnych možností.

Na trhu je mnoho spoločností

Ak patríte k tej kategórií, o ktorej sme sa zmienili vyššie, že využívate ponuky len od jednej spoločnosti a inú si nevšímate, robíte veľkú chybu. Vernosť je určite fajn, ale keď si predstavíte, že niekedy môžete ušetriť aj desaťtisíce eur len za to, že si pôžičky vyberiete v inej spoločnosti ako doteraz, nie je to príjemné zistenie. Na druhej strane samozrejme príjemným je. U nás v súčasnosti existujú desiatky spoločností, ktorých ponuky sa viac menej líšia. Pochopiteľne, nebudeme opisovať každú a jednu zvlášť, ale predstavíme si ich všeobecne, a to na základe ich kategorizácie.

Pôžičky rozdeľujeme na bankové a nebankové, čo vyplýva zo spoločností, ktoré ich poskytujú. Známym faktom je, že ľahšie sa k akejkoľvek sume dopracujete prostredníctvom nebankoviek, nakoľko banky skúmajú všetko dopodrobna aj keby ste žiadali o niekoľko stoviek eur. Viac o jednotlivých podmienkach vám povieme pri konkrétnych produktoch. Zmieňme si ale niektorých poskytovateľov, aby sme dosvedčili naše tvrdenie vyššie. Nebankové pôžičky vám poskytnú napr. Pôžičkomat, Quatro, Home Credit, Minipôžička, Ferratum atď. Spomedzi bánk si uveďme napr. VÚB, Tatrabanka, Slovenská sporiteľňa, mBank, Fio banka, Primabanka, Reiffeisen, ČSOB atď. Takže vyberať máte skutočne z čoho.

Čo je pri výbere dôležitejšie ako úrok?

Väčšina žiadateľov o pôžičky si myslí, že to, na základe čoho sa treba rozhodovať je úrok. Hlavne pri vyšších sumách, ktoré presahujú 1 000 eur je dôležitejším faktorom RPMN. Ten udáva vaše reálne ročné náklady na daný požičanú sumu. Pôžičky si totiž nekladú ako jediný poplatok len úrok, ale počas roka alebo aj hneď na začiatku platíte aj iné poplatky s nimi spojené. Tie si každá spoločnosť určuje ináč. Pri vysokých sumách to môže zapríčiniť celkový rozdiel až v desiatkach tisícoch eur! Preto, keď sa rozhodujete, o ktorý produkt požiadať, zvažujte to na základe čísla RPMN, nie úroku.

Ako rýchlo potrebujete peniaze?

Luxusné autoPodľa toho, či peniaze potrebujete okamžite alebo v širšom časovom rozpätí, vám sú k dispozícii tri základné druhy pôžičky. Okrem rýchlosti dodania sa líšia aj v dobe splatnosti, v požičiavanej sume, ale aj v tom, kto ich ponúka. Rovnako dôležitý je aj spôsob, akým môžete o jednotlivé produkty požiadať. Predstavme si v stručnosti tieto tri typy návratnej finančnej pomoci.

Pôžičky ihneď do 10 minút vám vedia skoro okamžite sprostredkovať až 500 eur. Doba ich doručenia býva maximálne 24 hodín, pričom ich splatnosť neprekračuje 30 dní. Iba ak v prípade predĺženia doby splatnosti. Poskytujú ju jedine nebankové spoločnosti, no za veľmi výhodných podmienok, takže šancu na získanie majú skoro všetci. V rámci nich sú dostupné pôžičky bez registra, bez dokladovania príjmu bez ručenia, pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pre ženy na materskej, pre študentov atď.

Rýchle pôžičky so žiadosťami o sumy do 5 000 eur vám peniaze vedia poskytnúť do 7 dní, no už majú náročnejšie podmienky na získanie. Bez registra a bez dokladovania príjmu to asi nepôjde, aj keď v prípade nebankových spoločností to nie je vylúčené. O takéto sumy môžete požiadať už aj banky, pričom doba splatnosti býva aj niekoľko rokov.

Klasické dlhodobé pôžičky sú hlavnými finančnými produktmi v bankových spoločnostiach, ktoré ich vedia zostaviť čo najvýhodnejšie. To znamená s výhodnými úrokmi, ktoré sa v niektorých bankách pohybujú pod 2%, zatiaľ čo v nebankovke prekračujú 10%. Záväzok však môže trvať aj 30 rokov kvôli sume, ktorú si je možné požičať. Môže ísť aj o státisíce eur. Podmienky na ich získanie sú však najnáročnejšie a počítať treba aj so založením nehnuteľnosti prípadne ručením iného druhu. Vybavovanie vrátane prijatia peňazí na účet trvá väčšinou do 14 dní.

Nápomocné a bezplatné online porovnanie

Výhodou súčasnosti je, že všetko napreduje. Namiesto toho, aby ste sa dnes vybrali do 10 rozdielnych spoločností za účelom zistenia tej najvýhodnejšej a najlepšej ponuky, stačí vám jedna stránka. Tie najlepšie a najlacnejšie pôžičky si viete zistiť aj sami z domu pomocou kalkulačky online, ktorá vám urobí bezplatné porovnanie aktuálnych ponúk. Jedine vďaka prieskumu si môžete byť na 100% istý, že ste urobili všetko, aby ste čo najviac ušetrili.

Spoliehať sa na to, že ponuka v prvej banke, ktorú navštívite, je bezkonkurenčne najlepšia, je nezodpovedné. Hlavne ak máte rodinu. Rozdiely v jednotlivých podmienkach a cenách pôžičiek sú tak veľké, že môžu presahovať aj desaťtisíce eur. Kalkulačka na porovnanie vám zobrazí presné hodnoty mesačnej splátky, úrokovej sadzby, RPMN, LTV, výslednú splatenú sumu či výslednú preplatenú sumu. Tie čísla by vám mali povedať aj v jednotlivých bankách, no bez vašej výzvy sa tomu radšej vyhýbajú. Pôžičky dnes už nemusia byť nevýhodné, ak viete, kde nájsť to najlepšie a najvýhodnejšie pre vás, o čom vás presvedčí ja tento článok.

Na záver by sme len uviedli, že už dávno neplatí, že všetky nebankové spoločnosti sú nedôveryhodné. Aj tie totiž dostávajú licenciu od Národnej banky Slovenska. Kto nespĺňa tvrdé kritériá, ten ju nedostane. Preto si zoznam dôveryhodných spoločností, ktoré sprostredkúvajú pôžičky legálne, môžete pozrieť aj na stránke NBS.

PZP vám vie ušetriť až milióny eur!

Umývanie nového auta čiernej farby vodouKeď človek dosiahne osemnásty vek života, mal by sa stať na 100% zodpovedným a plne si uvedomovať všetky svoje povinnosti. Pokiaľ však pribudnú materiálne statky, povinnosť sa zniekoľkonásobí. Preto je vždy lepšie si ich nejakým spôsobom zabezpečiť. Výhodou je, že nemusíte siahať hneď po prvom sprostredkovateľovi, pretože na trhu ich je hneď niekoľko. V prípade auta, motocykla alebo iného motorového či nemotorového vozidla je však poistenie nariadené zákonom, známe je aj pod názvom PZP. V článku sa dozviete, kde zohnať to najlacnejšie a najvýhodnejšie na trhu. Takisto vám povieme, čo sa stane, ak túto zákonnú povinnosť zanedbáte.

Najlacnejšia možnosť online

Pokiaľ hľadáte najlacnejšie povinné zmluvné poistenie na trhu, mali by ste vyskúšať stránku Uzavripzp, ktorá vám s tým určite pomôže. Okrem toho, že vám zobrazí tie najvýhodnejšie ponuky na trhu, vám ušetrí aj hodiny času. Tie by ste potrebovali, ak by ste sa tento produkt rozhodli vybavovať osobne, prípadne si robili jednotlivé prieskumy zvlášť. PZP na danej stránke funguje na základne online porovnanie rôznych ponúk. Do virtuálnej kalkulačky je potrebné zadať niekoľko parametrov ohľadom poisťovaného vozidla, prípadne o vás. Nepôjde o nič osobné. Všetky údaje môžu ovplyvniť výslednú cenu produktu, preto je nutné, aby ste ich zadali presne a správne. Ďalšou výhodou tohto spôsobu je, že je nezáväzný a bezplatný. Porovnávať si môžete toľkokrát, koľko chcete a nikto vás nebude nútiť do žiadneho produktu. Ak sa vám nejaká ponuka z porovnania zapáči, jednoduchým klikom na ňu o ňu požiadate.

Prečo je povinné a akých vozidiel sa týka?

Povinné zmluvné poistenie je zákonom nariadené preto, aby sa proces riešenia vzniknutej škodovej udalosti alebo dopravnej nehody zbytočne nenaťahoval. Mnohokrát sa stávalo, že vinník z miesta poškodenia ušiel, pretože sa obával toho, že by všetko musel platiť z vlastného. Vďaka tomuto zabezpečeniu vozidla zaplatí za vás poisťovňa, v ktorej máte uzatvorenú zmluvu, všetky vami spôsobené škody. To, koľko môže každá poisťovňa preplatiť, taktiež upravuje zákon. Minimálna poistná hodnota pri vzniknutej materiálnej ujme činí 1 milión eur, pri ujme na zdraví 5 miliónov eur. Každá spoločnosť si môže sama zvoliť, či túto sumu navýši alebo nie.

Ale pozor, toto zabezpečenie prepláca len tie škody, ktoré spôsobíte iným vozidlám alebo osobám, nie škody, ktoré ste spôsobili sebe. Ak by ste chceli zabezpečiť svoje vozidlo alebo seba, je vám k dispozícii iný produkt, a síce havarijné poistenie.

Niektorí motoristi / nemotoristi si zvyknú myslieť, že PZP je povinné len na auto. Pravda je taká, že sa týka aj dodávok, nákladných áut, motocyklov, prípojných vozidiel, poľnohospodárskych a pracovných strojov atď. Ako si môžete všimnúť, teda nielen na motorové, ale aj na nemotorové vozidlá. Presný zoznam vozidiel nájdete buď v zákone o povinnom zmluvnom poistení alebo na vašom policajnom inšpektoráte. Všeobecne by sme sa však mohli riadiť tým, že toto zabezpečenie je potrebné pre všetky vozidlá s technickým preukazom. Resp. ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz.

Akú poisťovňu si zvoliť?

Kresba rodiny s autom a domom v červenom imaginárnom domčekuVeľkým problémom pri výbere PZP či už na auto alebo na iné motorové vozidlo je aj to, u koho si ho uzatvoriť. Súčasný trh vám ponúka mnoho možností. Každá sa niečím líši. Môže to byť buď poistnými sumami, poistnými udalosťami, výškou poistného plnenia atď. Allianz, Kooperativa, Komunálna poisťovňa, Axa, Groupama, Onlia, Union, UNIQA, ČSOB, Wüstenrot a mnohé ďalšie vás ponukami vedia pozitívne prekvapiť.

Väčšinou je to tak, že spotrebitelia si vyberajú práve takú spoločnosť, ktorá im ponúka najlacnejšie PZP. A práve to vám pomôže odhaliť kalkulačka na porovnanie ponúk, o ktorej sme sa už vyššie zmienili. Vďaka nej uvidíte, že ceny jednotlivých spoločností za to isté vozidlo sa môžu líšiť až v stovkách eur. Niektorí vám umožnia zabezpečenie na kratšiu dobu, štvrťrok alebo polrok. Poistná doba väčšiny z nich však predstavuje jeden rok.

Rozdiel v poisťovniach poskytujúcich PZP nemusí byť len v cene. Môže byť aj v tom, čo vám ponúka. Napr. Kooperativa, GeneraliKomunálna poisťovňa vám ponúkajú rozšírené krytie. Možno bude ročné poistné o niekoľko eur drahšie ako v inej spoločnosti, no v zásade bude lacnejšie ako by ste si mali zvlášť zabezpečiť rozšírené poistné krytie. Dané spoločnosti vám kryjú úraz vodiča alebo posádky príp. si môžete vybrať nejaké iné havarijné riziko, ktoré základnú cenu PZP v danej spoločnosti nenavýši.

Prečo neriskovať jazdu na čierno?

Každý, kto na povinne poistiteľnom vozidle, nemá PZP, si pekne zaplatí. V prípade zistenia tohto faktu obyčajnou policajnou kontrolou vás to môže vyjsť aj na niekoľko stovák eur. To môže byť aj niekoľkonásobne viac ako základná cena ročného zabezpečenia vozidla. Ak sa o danej skutočnosti dozvie aj Obvodný úrad, ten navalí každému bez povinného zmluvného poistenia pokutu okolo 3 330 eur. Na čo teda zbytočne riskovať?

Vyššie zmienené tarify sa samozrejme týkajú len tých, ktorí nespôsobili škodovú udalosť ani nehodu. Ak by ste spôsobili jednu z týchto udalostí, okrem vyššie uvedených pokút bude na vás zaplatiť aj kopu iných vecí. Teda všetky škody, či už materiálne alebo zdravotné, ktoré ste vaším pričinením spôsobili iným vozidlám alebo osobám. Vtedy sa vaše náklady môžu vyšplhať až na milióny eur, nehovoriac o tom, že pri usmrtení osoby by ste mohli túto sumu splácať z väzenia. Preto sa snažte jazdiť opatrne a obozretne a vždy s platným PZP.

Veríme, že vyššie uvedené fakty vás presvedčili o tom, že toto zabezpečenie je skutočne užitočné a nejde len o zákonný výmysel, ktorý by chcel z ľudí bezdôvodne mámiť peniaze. Ak sme neboli dostatočne presvedčiví, mohol by vás presvedčiť aj iný článok, ktorý sa PZP motorových / nemotorových vozidiel plne venuje.

Peniaze z pôžičky použite s rozumom

Otvorená peňaženka s viditeľnou 500 eurovou bankovkouSlovenských domácnosti, ktoré sa pri napĺňaní svojho rodinného rozpočtu spoliehajú na rôzne pôžičky a spotrebiteľské úvery je čoraz viac. Samozrejme je rozdiel, či sa rozhodnete požičať si pár stoviek na opravu práčky alebo už niekoľko tisíc na kúpu resp. rekonštrukciu bytu. V každom prípade, pri veľkej aj malej pôžičke, vždy je dôležite dôkladne si premyslieť nielen použitie peňazí, ale hlavne možnosti ich splatenia. Zo štatistky ministerstva financií jasne vyplýva trend nezdravého zadlžovania slovenských spotrebiteľov. Problémom býva hlavne nevhodné použitie pôžičky. Úver by v žiadnom prípade nemal slúžiť len na nákup vianočných darčekov, či rezerváciu letnej dovolenky. Doba splácania pôžičky by sa mala vyrovnať životnosti vecí, na ktoré boli peniaze využité. Pri týždňovej letnej dovolenke je evidentné, že dlžník ju bude splácať ešte niekoľko mesiacov. Takéto krátkodobé potreby by sa mali financovať z usporených a nie požičaných peňazí.

Pôžička priemerného Slováka je 5215 eur

Najčastejším dôvodom žiadosti o spotrebný úver býva rekonštrukcia bývania, kúpa automobilu a investícia do domácich spotrebičov. Na zlepšenie bývania používa peniaze tretina Slovákov (33%), nákup auta je hneď za tým (27%) a výmenu spotrebičov vďaka pôžičke robí každý piaty Slovák (20%). Podľa údajov ČSOB priemerná suma spotrebného úveru je 5215 eur s mesačnou splátkou 112 €. Ako vidíme nie sú to vôbec zanedbateľné čísla. Aj malá pôžička môže dlžníkovi priniesť veľké problémy. Každý dlh predstavuje riziko, nakoľko aj naoko výhodné podmienky nebankových spoločností majú svoj háčik. A pokiaľ si dlžník neustriehne svoje výdavky, môže sa mu nahromadiť viacero menších pôžičiek, ktoré musí splatiť. Celkový výška splátky môže poriadne zaťažiť rodinný rozpočet a nastáva problém, kedy si na splatenie viacerých pôžičiek vezme dlžník úver vo vysokej finančnej hodnote. Splácanie veľkého spotrebného úveru je dlhodobým problémom, ktorý môže skomplikovať prípadná strata zamestnania alebo zdravotné ťažkosti dlžníka. Najčastejšou príčinou zadlžovania je strata zamestnania, čo sa nedá nikomu vyčítať. Avšak hneď druhým dôvodom je neuvážene rozhadzovanie financií. Impulzívne konanie vo finančnej oblasti vám môže veľmi skomplikovať životnú situáciu. Prinášame vám niekoľko rád, vďaka ktorým pre vás už nebudú pôžičky viac strašiakom.

  1. Zvážte možnosti splácania pôžičky

V súčasnej situácii na finančnom trhu nie je vôbec žiadny problém požičať si peniaze. Hneď na začiatku nemajte veľké oči a požiadajte len o takú sumu, ktorú nevyhnutne potrebujete na vyriešenie vzniknutej situácie. Síce je fajn disponovať väčším množstvom financií, ale majte sa na pozore pred neuváženým rozhadzovaním peňazí. Výška mesačnej splátky by v žiadnom prípade nemala presahovať váš rodinný rozpočet. Pokiaľ budete hľadať jej ideálnu výšku, postupujte nasledovne. Spočítajte si všetky príjmy v rodine, od nich si odrátajte bežné každomesačné výdavky za nájom, energie, jedlo, iné splátky, atď. Suma, ktorá vám ostane ako zvyšok by mala stanoviť výšku mesačnej splátky. Ak sa vám ešte niečo zvýši, je to len plus pre vás, aby ste mali istú finančnú rezervu v prípade neočakávaných výdavkov.

  1. Poskytovateľa úveru si vyberte dôkladne

Dnes vám pôžičku dokážu poskytnúť už ozaj na každom rohu. Len v segmente bankových poskytovateľov hovoríme o vyše dvoch desiatkach spoločností. Z tých najznámejších môžeme spomenúť VUB, ČSOB, ZUNO, Slovenskú sporiteľňu, či Tatra Banku. Na poli nebankových poskytovateľov je ešte viac hráčov, za všetkých môžeme vybrať Cetelem, Home Credit, Ferratum, Creditone, či Quatro. Pri nebankových spoločnostiach sa však nenechajte zlákať príliš výhodnými sloganmi. V prvom rade si zistite, či daná spoločnosť disponuje licenciou na poskytovanie úverov od NBS. V súčasnosti má túto licenciu 23 finančných spoločností. Ďalším spôsobom overenia sú pozitívne referencie od jej klientov. Nespoliehajte sa však len na anonymné internetové názory na rôznych diskusných fórach a radšej sa na daného poskytovateľa povypytujte známych vo vašom okolí.

  1. Porovnávajte pôžičky

Okrem poskytovateľa sa sústreďte aj na parametre pôžičky. Overte si výšku RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), t.j. celkovú sumu všetkých výdavkov spojených s poskytnutým úverom. Čím je toto percento nižšie, tým by mal byť úver výhodnejší. V prípade porovnávania rozličných ponúk sa vždy pozerajte na tento údaj, ktorý musia finančné spoločnosti uvádzať povinne zo zákona. Okrem toho si overte aj výšku úroku, výšku mesačnej splátky a prípadne poplatky, či sankcie pri nedodržaní zmluvných podmienok. Pre jednoduchšie porovnanie viacerých možností na Peniazomate nájdete nebankové pôžičky. Tu nájdete aj úverovú kalkulačku, ktorá je užitočným nástrojom pri porovnávaní pôžičiek.  Nedajte sa odradiť negatívnou reklamou, ktorú majú vo všeobecnosti nebankovky. Pokiaľ si dôkladne preveríte poskytovateľa a poskytovanú pôžičku, nemalo by vás počas splácania čakať žiadne negatívne prekvapenie.

  1. Pýtajte sa ešte pred podpisom zmluvy

Nevedomosť nielen neospravedlňuje, ale pri podpise nevýhodnej úverovej zmluvy aj veľmi citeľne poznačí váš rodinný rozpočet. Najneskôr pred podpisom zmluvy sa pýtajte na všetky nejasnosti, ktoré máte v súvislosti s poskytovanou  pôžičkou. Nedajte sa odbiť rečami, že sa to dozviete neskôr. Podpis zmluvy je záväzný akt, ktorý vás núti dodržať všetky povinnosti v nej uvedené. Po jej podpise už nebude miesto na výhovorky, že ste si neprečítali všetko a že ste o nejakej podmienke nevedeli. Pri čítaní sa sústreďte na základné parametre (veriteľ, dlžník, výška úroku, RPMN, výška mesačnej splátky, doba splatnosti, celková výška úveru), okrem nich si dôkladne pozrite aj poplatky a sankcie pri omeškaní splácania. Špeciálnu pozornosť venujte aj častiam zmluvy, kde by bol text písaný menším písmom. I keď podľa zákona by sa v úverových zmluvách už takéto časti vyskytovať nemali.

  1. Snažte sa splátky uhrádzať včas

Už sme hovorili o tom, že výška splátky by nemala prekročiť limit vášho rodinného rozpočtu. Preto sa snažte pri plánovaní výdavkov myslieť hlavné na tie záväzky, ktoré musíte uhradiť za každých okolností. Okrem pravidelnej platby za nájom a energie, by medzi tieto položky mala patriť aj mesačná splátka pôžičky.

  1. V prípade problémov komunikujte

Samozrejme aj pri najlepšom plánovaní nedokáže človek odhadnúť všetky okolnosti a niekedy môže nastať situácia, keď nedokáže splatiť svoj záväzok voči veriteľovi. Vtedy je úplne najhorším riešením hrať mŕtveho chrobáka a zatvoriť pred problémom oči. Z jednej nezaplatenej splátky to priviedlo už nejedného dlžníka na pokraj bankrotu. Ak nastane akýkoľvek problém s úhradou splátky, hneď kontaktujte poskytovateľa pôžičky a dohodnite sa na bližších podmienkach splatenia dlhu v splátkach prispôsobených vašim finančným možnostiam. Pokiaľ veriteľ uvidí z vašej strany snahu o čestné uhradenie dlhu, bude ústretovejšie pristupovať k vašim požiadavkám o úpravu splátkového kalendára. Jeho prvoradým záujmom je dostať svoje peniaze naspäť a nie to, aby vás zbytočne dostal do väčších dlhov.

Problém s nevýhodnou finančnou situáciu sa dá vyriešiť viacerými spôsobmi. Žiadosť o úver je jedna z nich, predtým si však dôkladne premyslite všetky riziká, ktoré so sebou splácanie dlhu prináša.